Olga Bila

Olha Bila – pianistka, pochodzi z Ukrainy, laureatka międzynarodowych i krajowych konkursów, uczestniczka festiwali muzyki klasycznej. Studiowała fortepian na Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku pod kierownictwem prof. Natalii Czesnokowej. Skończyła również studia podyplomowe.
Pracowała jako nauczycielka gry na fortepianie w szkołach muzycznych oraz jako akompaniator dyrygentów i wokalistów w Akademii Muzycznej im. S. Prokofiewa w Doniecku.
W 2015 roku przeprowadziła się do Polski. Obecnie jest związana z Operą na Zamku w Szczecinie, gdzie pracuje jako korepetytor solistów i chóru a także jako członek orkiestry. Przygotowywała spektakle premierowe, m.in. swiatowe i polskie prapremiery – J. Kornowicz – Historia najmniej prawdopodobna, B. Britten – Dokrecanie śruby, L. Petitgirard – Guru, F. Glass – Proces. Występuje w salach koncertowych na terenie Polski, Niemiec, Litwy, Rosji, Ukrainy w składzie orkiestry, z wokalistami i instrumentalistami, kwartetem „Ba-rock” i zespołem wokalno – instrumentalnym “Fairy Ladies”. Od 2018 roku również współpracuje z Akademią Sztuki w Szczecinie jako akompaniator wokalistów, od 2019 roku – z Filharmonią im. M. Karlowicza w Szczecinie.