WSPÓłPRACA Z AMBASADĄ CHILE W WARSZAWIE

W roku 2016 miałam przyjemność wziąć udział w cyklu koncertów zorganizowanych we współpracy z Ambasadą Chile w Polsce – poświęconych pamięci jednej z najbardziej znanych folkowych artystek Ameryki Łacińskiej w ramach koncertu Violetta Parra powraca do Polski – Tribute.

Violeta Parra (1917 – 1967), była poetką, pieśniarką, autorką tekstów, malarką, rzeźbiarką, której sława wybiegła daleko poza macierzyste Chile. Urodzona w biednej rodzinie, szybko musiała zrezygnować ze szkoły i zacząć zarabiać na życie. Jest uważana za prekursorkę nurtu Nueva canción chilena (nowej pieśni chilijskiej), który przeżył odrodzenie dzięki folklorowi, a następnie rozprzestrzenił się po całej Ameryce Łacińskiej.
Jeździła dużo po całym kraju. W czasie wypraw dobrze poznała kulturę tradycyjną – dawne zwyczaje i tradycje, spisywała pieśni i zbierała stare instrumenty. Choć folklor był dla niej podstawą inspiracji, tworzyła własne teksty, często wymierzone przeciwko niesprawiedliwości społecznej. Utwory te nadal wykonują słynni artyści, m.in. Joan Baez, U2, Faith No More, Buena Vista Social Club i wielu innych. Violeta Parra była też pierwszą kobietą, której indywidualne prace wystawiono w Luwrze w 1964 roku.
Podróżowała po całym świecie, koncertowała w Finlandii, Niemczech, Włoszech i Francji, Szwajcarii, Stanach Zjednoczonych. W 1954 roku odwiedziła Polskę, gdzie powróciła rok później na V Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie.

Koncerty odbyły się w: Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku, Iławskim Centrum Kultury, Muzeum w Grudziądzu, Służewskim Domu Kultury w Warszawie.